З точки зору загальної конструкції, розрізняють каміни відкриті і закриті.

Відкритий камін - традиційний камін, викладений з вогнетривких матеріалів, камера згоряння відкрита в приміщення. Закритий камін - камін сучасного типу, побудований з використанням готової металевої камінної топки зі скляними дверцятами, і обладнанням конвекційного короба навколо топки для розподілу тепла.

Останні тридцять років в країнах з розвиненою економікою (Європа, Японія, Канада, США) закриті каміни практично витіснили традиційні відкриті вогнища. Останні 20 років ця тенденція вкоренилася і в Україні. У чому ж причини такого вибору?

1. Ефективність як джерело опалення

Конструкція закритого каміна дозволяє досягати температури, при якій відбувається найбільш повне спалювання деревного палива.

ККД (коефіцієнт корисної дії) - відношення кількості теплової енергії, переданої від топливника на обігрів приміщення, до кількості енергії, яку можна було б отримати при повному спалюванні деревини.
ККД виражається у відсотках%.

Через велику відкритого паливника і надходження великої кількості повітря з приміщення безпосередньо в камеру згоряння, в відкритих камінах не вдається досягати температури, достатньої для повного спалювання палива.

ККД відкритих камінів зазвичай не перевищує 20%, в той час як в закритих камінах ККД досягає 85%, що говорить про те, що обігрів за допомогою закритого каміна в 4 рази ефектівніше, ніж обігрів за допомогою відкритого каміна.

2. Економія деревини

Високий ККД закритих камінів дозволяє використовувати в 4 рази менше деревини на отримання такої ж кількості теплової енергії.

Крім того, наявність регістра управління подачею первинного повітря для горіння дозволяє регулювати інтенсивність і тривалість горіння. Якщо ви хочете просто провести вечір перед каміном (без прив'язки до опалення), швидкість витрати палива (кг / год) можна звести до мінімуму.

3. Зниження викидів чадного газу

Чадний газ (CO) - продукт неповного згоряння вуглецю, що міститься в дровах. Визначити його присутність не представляється можливим, тому що він не має ні кольору, ні запаху. Основний вплив чадного газу здійснюється на центральну нервову систему, і людина, котра йому піддається, не в змозі оцінити небезпеку і усвідомити, що з ним щось відбувається.

В камінних топках є система вторинного допалювання - додатковий потік повітря подається у верхню частину камери згоряння і викликає запалення чадного газу (окислення до нешкідливого CO2), з виділенням додаткового тепла.

4. Пожежна безпека

Відкритий камін, відповідно до норм пожежної безпеки, необхідно обладнати захисним екраном (типу сітки або решітки), який буде захищати від попадання вилітають з вогнища іскор і вугілля. У відкритому каміні, при великому завантаженні дров, велике полум'я може навіть вийти за межі каміна, обпаливши облицювання каміна (камінний портал).

З закритим каміном, Вам не доведеться турбуватися про те, що вилетів з нього вугіллячко стане причиною пожежі в той час, як Вас немає в приміщенні. Дверцята з жароміцних склом надійно закриває камін, не перешкоджаючи, в той же час, надходження повітря для горіння.

5. Менше золи і кіптяви

Завдяки тому, що в закритій камінній топці відбувається більш повне згоряння дров, вугілля (продукту неповного згоряння) утворюється значно менше, ніж у відкритому каміні. Зола при цьому зсипається в зольний ящик. Прибирання золи спрощується, завдяки наявності у представляємо виробників знімного зольного ящика великого обсягу.

Наявність системи "чисте скло" в камінних топках одночасно вирішує дві задачі: захистити скло камінної дверцята від швидкого забруднення продуктами згоряння і направити додатковий потік первинного повітря на дожигание димових газів (розкладання на золу і вуглекислий газ).

6. Менше витрата кисню на забезпечення процесу горіння

Процес горіння є хімічною реакцією сполуки кисню, що міститься в повітрі, і вуглецю, який міститься в деревині (з виділенням вуглекислого газу і залишкових продуктів). Повітря для горіння дров, як правило, надходить в камін з приміщення, в якому він знаходиться.

Камінні топки, за рахунок підвищення ефективності спалювання палива і наявності режиму тривалого горіння (з невеликим надходженням кисню) дозволяють зменшити потребу в припливі свіжого повітря в приміщення, в якому працює камін.

Більшість камінних топок в даний час обладнано підведенням зовнішнього повітря, що дозволяє подати повітря безпосередньо з вулиці по виділеному повітряному каналу всередину камінної топки, в зону камери згоряння. Це дає можливість використовувати каміни в герметичних (пасивних енергозберігаючих) будинках, в яких повітря всередині приміщення більш розріджене, ніж зовні, і внаслідок різниці тисків при використанні відкритого каміна виникав би ефект зворотної тяги.

7. Безпека Ваших дітей

Відкритий вогонь представляє особливу небезпеку для маленьких дітей. Закриття вогнища каміна дверцятами з жароміцних склом значно зменшує ризики, пов'язані з вогнем.

Для того, щоб дитина не змогла відкрити камінну дверцята, деякі виробники роблять знімну ручку, що виконує роль "ключа", яким дорослі можуть закрити камін і покласти в місце, недоступне для дітей. Якщо в будинку будуть зовсім маленькі діти (повзають або тільки почали ходити), і вони грають в кімнаті з каміном, рекомендується, все ж, встановлювати бар'єр, що обмежує зону перед каміном.

8. Якість камінних топок забезпечується сертифікацією і заводською гарантією

Камінні топки, що поставляються нашою компанією, проходять сертифікацію на відповідність європейським галузевим стандартам, атестацію системи управління якістю (ISO 9001: 2008), а також, в залежності від країни, додаткову національну сертифікацію і атестацію. Наявність у заводу-виробника відповідних сертифікатів дає Вам впевненість в тому, що процес горіння буде максимально ефективним і безпечним.

Якість камінних топок забезпечується автоматизацією і роботизації виробничого процесу, і наявністю відділу технічного контролю. Кожна камінна топка супроводжується заводським сертифікатом із зазначенням номера моделі.

Звичайно, правильна робота каміна неможлива без правильного монтажу камінної топки.

9. Гнучкість вибору дизайну - від традиційного до ультрасучасного

В залежності від стилю облицювання каміна, а також виконання дверцята камінної топки і внутрішньої частини камери згоряння, закритий камін може прийняти будь-який вигляд. За допомогою порталу в стилі хай-тек або мінімалізм закритий камін ідеально впишеться в будь-який сучасний інтер'єр.

Якщо ж Ви шанувальник класичного стилю, або стилю кантрі - у Вашому розпорядженні великий вибір рустикальних і класичних облицювань каміна, а також можливість замовити закритий камін за індивідуальним проектом з вільним вибором дизайну і матеріалів.

10. Можливість створення системи резервного опалення на основі каміна

Конструкція закритого каміна передбачає можливість створення резервної системи опалення (на випадок відключення газу або електрики, наприклад) одним із таких способів:

  • розводка гарячого повітря від каміна в найближчі кімнати шляхом природної конвекції (не залежить від електроенергії)
  • підключення камінної топки з водяним контуром до системи радіаторів водяного опалення (використовується насос)
  • розводка гарячого повітря за допомогою примусової вентиляції і системи повітропроводів

Примітка: Оскільки камін не може, на відміну від газового або електричного опалення, працювати в автономному режимі, без участі людини, вважається, що він не може бути встановлений в якості основного опалення. Однак в невеликих дачних будинках тимчасового проживання, і при дублюванні системою електричного опалення, дров'яної камін цілком може служити джерелом основного опалення.