Повітря для горіння потрапляє всередину камінної топки і вступає в хімічну реакцію з вуглецем з окисленням до CO2 та виділенням тепла. Продукти згоряння виходять у вигляді димових газів через димохід. Повітря для горіння може забиратися з приміщення, в якому встановлений камін, опалювальна піч, а може бути організований приплив повітря з вулиці за допомогою конструкції, що називають підводом зовнішнього повітря.

Повітря для конвекції циркулює в конвекційному коробі каміна, охолоджує камінну топку та поступає для обігріву в приміщення в процесі природної або примусової конвекції. Забезпечення достатньої кількості повітря для конвекції є обов'язковою умовою роботи камінної топки, і виконується незалежно від того, чи організоване підведення зовнішнього повітря для горіння. Для забезпечення процесу конвекції зазвичай монтують два вентиляційних отвори в нижній частині облицювання каміна, і один отвір більшого перетину вгорі, також для відводу нагрітого повітря в інші приміщення використовуються повітроводи, іноді - з примусовою вентиляцією.

Підведення зовнішнього повітря в камінну топку - це організація надходження повітря для горіння каміна ззовні приміщення, де він встановлений.

Таке технічне рішення порівняно недавно застосовується в камінобудівництві, проте його обов'язковість вже закріплена на законодавчому рівні в багатьох європейських країнах. Але люди будують каміни вже тисячі років, чому ж раніше ніхто не робив в них припливу зовнішнього повітря для горіння?

Каміни на дровах в колишні часи були досить простими пристроями. Вони не були особливо ефективні в плані обігріву, але тим не менше рятували наших предків від зимової холоднечі. При цьому, людей не особливо турбувала така проблема як забезпечення припливної вентиляції для заміни повітря, який, в результаті процесу горіння, разом з димовими газами спрямовувався в трубу. Їм і не потрібно було про це думати, бо будинки в той час мали щілини і пропускали всередину приміщення частину зовнішнього повітря самі по собі. У той час як в топці спалювалась чергова закладка дров, свіже повітря безперешкодно потрапляло в будинок.

Забезпечення каміна повітрям для горіння в енергозберігаючих будинках


Під час будівництва пасивних енергозберігаючих будинків , з підвищенням вимог до герметичності будівлі, до процесу горіння також пред'являються зовсім інші вимоги. З одного боку, камінні топки стали більш ефективні. Скляні дверцята камінної топки допомагають ізолювати процес горіння від загального повітрообміну в будинку. З іншого боку, сучасний підхід до забезпечення герметичності будівлі призвів до зменшення кількості щілин і зазорів, які раніше були природними каналами забезпечення припливу свіжого повітря. У той же час, додаткове повітря для забезпечення процесу горіння потрібно десь брати. Згідно простому закону фізику, повітря буде потрапляти в приміщення шляхом найменшого опору. У деяких випадках, таким шляхом може виявитися труба димоходу. Таке явище називається зворотної тягою .

Виникнення зворотної тяги є серйозною проблемою. Це побічний продукт безперервного прагнення зробити вдома більш енергоефективними і герметичними. За фактом, більшість будинків обладнано значною кількістю приладів, що споживають повітря з житлового простору. Ви коли-небудь замислювалися, що відбувається, коли ви вмикаєте у ванній фен, витяжку над кухонною плитою, або сушилку для одягу? Всі ці прилади споживають повітря і таким чином створюють частковий вакуум у вашому будинку (точніше, різницю тисків, між повітрям всередині будинку і зовні, або т.зв. «негативний тиск»).

У зв'язку з цим, в нових умовах будівництва обов'язковим є організація ефективної (в тому числі за якістю теплообміну) припливно-витяжної вентиляції, а також окреме підведення зовнішнього повітря до приладів, що споживають паливо для горіння.

Тому, підведення зовнішнього повітря для горіння є дуже поширеним технічним рішенням, і в більшості сучасних камінних топок, особливо, призначених для постійного використання в якості опалювального приладу, підведення зовнішнього повітря є якщо не вбудованою, то хоча б додатковою опцією .

Конструкція підведення зовнішнього повітря складається з чотирьох основних складових:

  • забору повітря,
  • повітряного каналу,
  • кагли (заслінки),
  • підведення повітря в топку.
Забор повітря
Воздухозаборник з вулиці обов'язково має бути закритий вентиляційною сіткою, щоб уникнути його засмічення, в тому числі запобігти можливому попаданню гнізд птахів і інших дрібних тварин. Висота розташування отвору для забору повітря з вулиці має бути достатня, щоб уникнути снігових заметів. Місце виведення отвору має вибиратися з боку переважаючих вітрів. Отвір для забору повітря обладнують окапником (козирком), для запобігання попадання опадів.
Повітряний канал
Повітряний канал для підведення повітря має виконуватися виключно з негорючих матеріалів, наприклад, металевої труби. Зокрема, в США були випадки пожеж в приватних будинках в результаті того, що сильні пориви вітру провокували зворотну тягу і потрапляння палаючого вугілля в канал для підведення зовнішнього повітря, в той час як цей канал був виконаний з ПВХ. Діаметр труби для повітряного каналу зазвичай 100-150 мм (вказується в технічних специфікаціях до камінній топці). Труба утеплюється зовні, для того щоб не охолоджувати фундамент / стіну в зимовий час. Альтернативно, використовується готова утеплена труба.
Клапан (кагла)
Кагла - це клапан в повітряному каналі, що дозволяє регулювати перетин повітряного потоку і, таким чином, обсяг повітря, що подається для горіння. Також наявність кагли запобігає руху повітря в зворотному напрямку - зворотну тягу, перешкоджає охолодженню приміщення зовнішнім повітрям в періоди простою каміна. Є різні технічні рішення такого клапана, як з ручним керуванням, так і повністю контрольовані електронікою в системах з температурними датчиками і центральним керуючим процесором. Особливо актуально електронне керування в системі камінів з водяним контуром, які інтенсивно використовуються для обігріву. 
Підведення повітря в топку
Підведення зовнішнього повітря в камеру згоряння камінної топки - це деталь топки, або комплект деталей, що забезпечують з'єднання повітряного каналу для забору повітря з вулиці з внутрішніми повітряними каналами камінної топки. Поставляється заводом-виробником топки як інтегрована частина топки або додаткова опція. Практично всі сучасні камінні топки мають можливість підключення зовнішнього повітря.

Навіть якщо ваш будинок не є герметичним, і ви плануєте впускати свіже повітря в приміщення з каміном шляхом періодичного провітрювання, ви все одно можете придбати і використовувати топку з опцією підведення зовнішнього повітря. У такому випадку, ви можете не підводити повітря з вулиці, а забирати його безпосередньо з приміщення установки.

Деякі фахівці практикують підведення повітря не в саму топку, а в зону камінної топки, т.зв. "proximity air", в тому числі і до запобігання потрапляння вугілля в повітряний канал. Такий підхід більш поширений в США, в той час як європейські виробники і установники підводять повітря безпосередньо в камеру згоряння.