Ключовим моментом в еволюції людства стало відкриття вогню і способів його отримання. З тих пір, цивілізація розвивалася стрімко, а можливості, що стали доступними з відкриттям вогню, дозволили досягти значного технологічного прогресу і поліпшення якості життя. Таким чином, сьогодні ми можемо насолоджуватися теплом вогню в наших будинках.

За багато століть будова каміна зазнавала значних змін, адаптуючись до змін в громадському укладі і останніx технологіяx обігріву - в результаті цього, камін став необов'язковим доповненням. Проте, наявність каміна в будинку дає його власнику зв'язок з традиційним уявленням про будинок і ідеальний комфорт.

Різні типи камінів, про які піде мова в даній статті, проілюструють еволюцію як зовнішнього вигляду "сімейного вогнища", так і способів його використання. Цей історичний екскурс дозволить нам простежити за історією каміна, починаючи з його первісної, утилітарної функції, до сьогоднішнього дня, коли, скоріше, більше значення відіграють психологічні фактори.

Каміни в сучасному стилі


Сучасний камін повністю адаптувався до тенденцій сучасного інтер'єрного дизайну, особливо, це стосується обмеженості використання декоративних орнаментів, і є результатом функціонального і практичного підходу, який звів пристрій і зовнішній вигляд каміна до його базових елементів.

Прагнення до більшої функціональності привело до моди на використання різноманітних бічних заглиблень і полиць, призначених для зберігання і демонстрації книг, музичних систем і різних декоративних об'єктів. Сучасна мода на мінімалізм також вплинула на дизайн камінів.

Прототип каміна в стилі мінімалізм - це прямокутне вогнище, яке є єдиною видимою частиною такого каміна, доповнений елементами простих форм, що повністю приховують конструкційні деталі, необхідні для роботи каміна.

При повній свободі у виборі оздоблювальних матеріалів, зовнішній вигляд каміна може бути визначений дизайнером в ідеальному відповідно до дизайну проектованого приміщення; поширена тенденція використання гіпсокартону та штукатурки , що дозволяє більш гнучко модифікувати конструкцію каміна.

В останні тридцять років, тенденції в дизайні були схожими на вищеописані, і каміни відповідно адаптувалися до інтер'єрної моді. Все більше матеріалів використовується у виробництві камінів і, крім того, це супроводжується прогресом в їх конструкції.

Технологічний розвиток у виробництві камінів призвело до появи широкого асортименту камінних топок, що забезпечують ті чи інші способи горіння. Стало можливим використання газових камінів та біокамінів , що в деяких випадках є єдиною доступною альтернативою традиційному каміну. ​​

В числі останніх тенденцій дизайну камінів - каміни, облицьовані полірованим каменем, таким як мармур. Також широко використовуються поєднання різних матеріалів, наприклад, каменю і металу.

Метал - один з найбільш вражаючих матеріалів у виробництві сучасних камінів. Зазвичай використовується сталь, мідь і чавун, що дуже зручно для виробництва камінів, повністю зроблених з одного матеріалу.

Міська обстановка також стала джерелом натхнення в дизайні камінів. Переосмислення концепції сучасного будинку призвело до поширення будинків в стилі лофт (горище) , утворених в результаті переобладнання промислових об'єктів в житлові будинки. Індустріальний стиль таких приміщень підкреслюється урбаністичним дизайном камінів.

В камінах стилю лофт часто використовуються грубі матеріали на зразок цегли, бетону або заліза, як майстерно оброблені, так і в своєї оригінальній фактурі.

Каміни в класичному стилі

Каміни в класичному стилі споруджуються з різних матеріалів, однак, найпоширеніші - каміни з мармуру та дерева .

Мармур, синонім розкоші і витонченості, є одним з найбільш часто використовуваних матеріалів завдяки тому, що з його допомогою можна відтворити різні архітектурні стилі, натхненні античністю, за допомогою різних рельєфів і орнаментів.

Камін в класичному стилі цілком або частково вбудовується в стіну. Сучасні модифікації класичного стилю часто зводять до мінімуму орнаментів, замінюючи їх декоративними рамках з орнаментованого гіпсу або різьбленого дерева. Деякі каміни, збудовані з бетону або цегли, облицьовуються штукатуркою для пом'якшення контурів і утворення однорідної поверхні. В результаті такого підходу виходить гладка біла поверхня.

Зовнішні властивості мармуру, однак, також викликали до життя різні інтерпретації каміна в сучасному стилі, особливо, з травертину. Рожевий, сірувато-коричневий, смарагдово-зелений, чорний і білий мармур, з невеликою кількістю включень, - найбільш затребувані типи мармуру для каміна.

В числі останніх тенденцій камінного дизайну - адаптація цих традиційних матеріалів, використання їх при створенні мінімалістичний дизайнів.

Дерево також широко використовується для створення камінів в класичному стилі. Через свою горючість, воно вимагає особливого підходу, тому, в основному, використовується для обробки панелями фронтальної частини камінного порталу.

В найбільш класичної інтерпретації використовується різьблене дерево для обрамлення вогнища, або ж, для більш рустикального виду, робиться дерев'яна полка над вогнищем або дерев'яні стійки по боках каміна.

Використання кераміки в кладці камінів сходить до стилю Ар-Нуво, який характеризується використанням багатої мозаїки, розписаної вручну.

Каміни в рустикальном стилі

Каміни в рустикальном стилі, що зрозуміло з назви, ідеально виглядають в сільському будинку і його сучасних інтерпретаціях.

В дизайні камінів рустикального стилю використовуються природні матеріали в їх натуральному вигляді, нефарбовані і невідфактуровані, наприклад, бутовий камінь, річкова галька і валуни, цегла, виготовлені традиційним способом, або колоди.

Рустикальний дизайн підкреслюється такими деталями, як сковорідки, керамічний посуд ручної роботи (горщики, миски тощо), а також плодами сільського городу - качани кукурудзи, зв'язки часнику, гарбуз, і т.д., які розвішуються по стінам. Такий стиль часто використовується в дачних будинках.

Традиційно камін встановлювався в кухні, яка також була їдальнею, і була місцем зустрічі всіх членів сім'ї. Цей камін також використовувався для приготування їжі, в той час як в інших кімнатах каміни встановлювалися для опалення.

Цеглини, виготовлені традиційним способом, дозволяють краще передати рустикальний характер вогнища, в той час як цегла промислового виробництва тяжіє до індустріального стилю, оскільки такі цеглини більш рівні, рівномірні за кольором і мають однакові розміри.

Традиційний " гірський " камін має багато спільного з рустикальним каміном. Як правило, такий камін складний з великих кам'яних блоків і іноді з дерев'яними вставками. Ці два типи камінів схожі один на одного.

Психологічний фактор особливо важливий в дизайні рустикальних камінів, так як основною метою спорудження такого каміна є можливість відпочинку від сучасного стилю життя, в той час як функціональна складова такого вогнища відходить на другий план.