Що варто врахувати під час вибору каміна

Сучасні каміни дуже різноманітні, як за дизайном, так і за технічними особливостями. Під час вибору каміна потрібно врахувати:
- несучу здатність перекриттів, матеріал стін (наприклад, дерево або цегла),
- наявність димоходу і його діаметр,
- призначення каміна: для відпочинку або опалення,
- технологію будівництва (енергозберігаючий будинок або звичайний),
- стиль інтер’єру, зонування і дизайн приміщення,
- уподобання власника,
- бюджет проекту.
Розташування каміна в приміщенні
Щодо розміщення каміна, враховуйте несучу здатність підлоги. Загальна конструкція каміна може бути дуже важкою - від 300 кг до тонни і більше, в залежності від розміру каміна, обраної камінної топки і матеріалу облицювання (тільки гіпсокартон або блоки натурального каменю, цегли).
За можливості плануйте місце установки каміна заздалегідь, з урахуванням його дизайну і загальної ваги конструкції
Так ви зможете ще на етапі будівництва будинку підготувати окремий фундамент під камін або посилити плити перекриття в місці установки каміна. Якщо будинок вже споруджений, перевірте відповідність несучої здатності підлоги і ваги загальної конструкції каміна (топки, короба, облицювання).
Якщо несуча здатність в бажаному місці установки недостатня - зверніться до фахівців, які допоможуть вам вибрати конструкцію каміна з найменшою вагою за заданих критеріях (зовнішній вигляд, розмір ...) або підкажуть, як посилити плити перекриття.
Крім несучої здатності підлоги, важливо врахувати розміщення димоходу для підключення каміна. Якщо димохід вже побудований, камін встановлюється на відстані не більше метра (по горизонталі) від нього.
Вибираючи місце розміщення каміна, не забудьте про димохід. Якщо поруч немає димоходу, перевірте технічну можливість його будівництва
Якщо головною метою установки каміна є опалення, найкращим буде його розміщення у внутрішнього кута кімнати (за стінкою мають бути інші приміщення, а не вулиця). Якщо кутове розміщення каміна не відповідає дизайну та зонуванню кімнати, можна розмістити камін біля внутрішньої стіни.
Виконання інтер’єру приміщення в класичному або рустикальном стилі зазвичай передбачає розміщення каміна біля стіни або в кутку приміщення, для камінів в сучасному стилі вибір місця обмежений тільки технічними можливостями (як описано вище).
Якщо головною метою є облаштування зони відпочинку з максимальним оглядом вогню, камін може бути розміщений в зонуючій перегородці або по центру кімнати (острівний камін)
Для такого каміна знадобиться камінна топка з двома, трьома скляними фасадами або панорамна острівна — з оглядом на 360 °. Тут вже потрібно відштовхуватися від бюджету на будівництво каміна, адже двосторонні, тристоронні або острівні камінні топки коштуватимуть значно дорожче стандартних.
Тип каміна: камін з топкою або окремостояча піч
Сучасний камін з топкою (перше фото нижче) вимагає проведення монтажних робіт (облаштування конвекційного короба), декоративного оздоблення, облаштування системи розводки нагрітого повітря в інші приміщення. Піч-камін (друге і третє фото) поставляється в готовому вигляді, монтаж на порядок простіше - вимагає тільки підключення до димоходу.



Вага і несуча здатність підлоги. Вага загальної конструкції каміна з топкою може бути від 300 кг до 1 тонни і вище, цей варіант можна вибрати, якщо дозволяє несуча здатність підлоги або є окремий фундамент під камін. Камін-піч рідко важить більше 150 кг.
Димохід і його діаметр. Для підключення каміна з топкою зазвичай потрібно димар не менше 180 мм діаметром, стандартний розмір 200-250 мм. Для підключення каміна-печі, в залежності від моделі, досить димоходу діаметром від 120 мм.
Опалення будинку. За допомогою каміну можна опалювати кілька приміщень. Печі, як правило, розраховані на обігрів тільки того приміщення, в якому вони встановлені. Також, потужність і ККД каміна з топкою вище, ніж у печей.
Габарити . Камін вимагає більше місця в приміщенні під установку, ніж піч.
У порівнянні з піччю, камін з топкою забезпечує кращий огляд вогню завдяки великому скляному фасаду
Огляд відкритого вогнища. Якщо камінна топка оснащена вертикальним підйомом дверцят, з відкритими дверцятами можна милуватися відкритим вогнищем без перешкод. В печах гільйотина відсутня, тому відкриті убік дверцята заважатимуть, ними можна обпектися або розбити скло. Тому камін більш універсальний - його можна експлуатувати в режімі обігріву - с закритими дверцятами, та для релаксу - з відкритими дверцятами. Піч експлуатують в режимі обігріву с закритими дверцятами.
Безпека. Корпус печі нагрівається до високих температур з усіх боків (є небезпека опіку). В каміні тільки гаряча поверхня скляного фасаду контактує безпосередньо з приміщенням, інші частини камінної топки приховані за теплоізольованою фальш-стіною (в конвекційному коробі каміна).
Бюджет. Будівництво каміну передбачає монтаж технічної конструкції, декоративне оздоблення облицювальними матеріалами, вартість самої камінної топки і дорожчий димохід (за рахунок його більшого розміру). Тому, бюджет на спорудження каміну буде більше бюджету на установку печі такого ж класу в два-три рази.
Потужність і ККД каміна
Якщо ви купуєте камін, в першу чергу, як джерело додаткового опалення, варто звернути увагу на потужність камінної топки. Потужність камінних топок варіюється в широкому діапазоні від 4 до 30 кВт, і показує, як багато теплової енергії можна отримати від каміна з нормативним для цієї моделі рівнем витрати дров. Яку площу можна опалити за допомогою тієї чи іншої топки залежить не тільки від потужності каміна, але і від кліматичної зони, ступеня утеплення будинку, ефективності системи розводки теплого повітря, висоти стель (так як ми обігріваємо метри кубічні). Коефіцієнт перерахунку потужності на опалювальний обсяг приміщення коливається в діапазоні від 10 до 30м3 на 1 кВт потужності камінної топки.
Встановлюючи камінну топку з розрахунком на опалення великої площі необхідно встановити також систему розподілу тепла по будинку - за допомогою повітропроводів і природної конвекції, за допомогою примусової конвекції (нагріте повітря розподіляється вентиляторами), або за допомогою підключення водяного контуру камінної топки до системи радіаторів водяного опалення у вашому будинку, якщо ви купуєте топку з водяним контуром.
ККД (коефіцієнт корисної дії) показує відношення одержуваного від камінної топки тепла до потенційної теплової енергії спалюваних дров. ККД камінних топок зазвичай коливається в діапазоні 75-85% в залежності від того, наскільки ефективно в топці організований процес горіння. Більш високий ККД відповідає топкам більш високого класу енергоефективності, а також меншому викиду шкідливих речовин (чадного газу) в атмосферу. З огляду на невелику відмінність між ККД сучасних камінних топок, ми не радимо починати вибір топки з аналізу ККД — спершу варто прийняти рішення по більш основним чинникам - таким як розмір, форма, вертикальний підйом двері, спосіб декоративного оздоблення каміна.
Форма каміна і камінної топки
Камінні топки випускаються в різних варіантах дизайну за формою — їх класифікують за кількістю і взаємному розташуванню скляних фасадів, співвідношенню між висотою і шириною скла, радіусу його кривизни. Детально дізнатися про кожен з видів дизайну з прикладами розміщення в інтер’єрі можна в розділі нашого блогу - «Дизайн камінів: вибір форми». В ньому ми покажемо приклади камінних топок різних конфігурацій і розповімо, які чинники потрібно враховувати під час вибору форми каміна і камінної топки.
Кутовий камін з двома суміжними стеклами, бічне скло може бути справа або зліва
Двосторонній, або тунельний камін - два скляних фасади один навпроти одного
Тристоронній камін - три суміжних скляних фасади, два довгих і один короткий або навпаки
Чотирибічний острівний камін - чотири суміжних скляних фасади
Панорамний острівний камін (панорамне скло 360 гр.)
Призначення каміна
Якщо камін призначений, в першу чергу, для опалення, доведеться відмовитися від екзотичних варіантів з декількома стеклами, і зупинити вибір на каміні стандартних пропорцій. В каміні з декількома скляними фасадами відбувається велике випромінювання енергії через скло замість нагрівання камінної топки і досягнення оптимальної температури в камері згоряння для максимально ефективного процесу спалювання деревини. Дизайн і огляд вогню в камінах з двома, трьома, чотирма стеклами краще, але потужність і ККД менше, ніж в каміні стандартних пропорцій.
Якщо камін призначений насамперед для відпочинку та релаксу, вибір форми і розташування буде продиктований розташуванням зони відпочинку і кількістю людей. В такому випадку кутовий або тристоронній камін може забезпечити найкращий огляд вогню з різних сторін.
Якщо головна мета — створити вражаючий дизайн, вибір форми обмежений лише фантазією дизайнера. Як варіант, підійде широкоформатний камін або острівний.
Загальний бюджет проекту
Стандартні каміни обходяться дешевше. При виборі кутового, двостороннього, острівного каміну бюджет виросте - іноді в кілька разів. Також, якщо є завдання зекономити, можна замовити камін маленького розміру.
Загальна концепція дизайну приміщення
Якщо ваш інтер’єр в цілому спланований в класичному стилі, це визначає вибір прямого пристінного каміна з фасадом стандартних пропорцій і П-образною мармуровою портальною рамою. Якщо ж ви любитель всього нового і сучасного, то ваш вибір не обмежений усталеними традиціями, підійде будь-який варіант. Зокрема, широкоформатний камін має підкреслено сучасний стиль.
Розташування каміна в приміщенні
Розташування каміна по відношенню до стін, кутів, зон відпочинку має велике значення під час вибору його форми. Наприклад, якщо ви хочете облаштувати камін в міжкімнатної або зонуючої перегородці - очевидний вибір двостороннього або тристороннього каміна. Для каміна в центрі кімнати найкращим варіантом буде панорамний камін, що дозволяє дивитися на вогонь з усіх боків.
Вертикальний підйом двері каміна (гільйотина)
Вертикальний підйом дверцят камінної топки (гільйотина) дозволяє милуватися відкритим вогнем без перешкод - підняті дверцята повністю ховаються всередині облицювання каміна.
Бічне відкривання дверцят дозволяє здешевити конструкцію каміна на 500-1000 євро, проте, якщо ви хочете посидіти перед відкритим каміном, дверцята, відкриті убік, будуть більш вразливі для механічних пошкоджень скла і виглядати неестетично. У широкоформатних топках або кутових, бічне відкривання ще більш незручно, ніж в стандартних топках, через великі габарити дверцят.
Ми вважаємо, що вибір на користь бокового відкривання дверей виправданий, якщо ви купуєте невелику чавунну топку стандартних пропорцій з метою економії бюджету проекту і переважно для опалення. В цьому випадку, топка буде найчастіше використовуватися в закритому вигляді (для досягнення в камері згоряння оптимальної температури для ефективного процесу горіння). Якщо ж ви вирішите посидіти перед відкритим каміном, невеликі дверцята не стануть на заваді.
Якщо ж ви вибираєте великогабаритну сталеву топку, з одним фасадом або декількома, однозначно, краще зупинити свій вибір на моделі з вертикальним підйомом двері.
Чавунна топка з боковим відкриванням
Ціна 580 Euro
Чавунна топка з гільйотиною
Ціна 1 460 Euro
Сталева топка з боковим відкриванням
Цена 2 470 Euro
Сталева топка з гільйотиною
Цена 3 240 Euro
Відповідність дизайну каміна інтер’єру приміщення
Стиль і дизайн каміна залежать від загального стилю приміщення, в якому він буде встановлений. Якщо в цілому інтер’єр близький до стилю кантрі, в нього добре впишеться рустикальний камін, при невеликих розмірах приміщення — кутовий. Такий рустикальний камін виконують з поєднання таких матеріалів як піщаник, колотий мармур, цегла або цегляна плитка, дерево (для дерев’яної балки над каміном), іноді використовується бутовий камінь або галька.
Для класичних інтер’єрів ідеальним вибором буде облицювання каміна з мармуру у формі П-образного порталу з колонами, з різьбленням, змонтованого на фальш-стіні з обробкою в тон стінам кімнати. Камінна топка для каміна в класичному стилі повинна бути стандартною, з одним скляним фасадом стандартних пропорцій.
Сучасні інтер’єри в стилі мінімалізм гарно поєднуються з облицюванням каміна у вигляді прямокутної рамки з мармуру, кераміки або металу на фальш-стіні контрастного кольору або білої
Модні кутові, двосторонні, тристоронні, широкоформатні камінні топки також підкреслять сучасний стиль вашого інтер’єру. Деякі моделі камінних топок мають металеву рамку, яка може виконувати роль обрамлення.
Приклади дизайну каміна в різних стилях, інформацію про сучасні тенденції в дизайні камінів дивіться в розділі нашого блогу «Дизайн камінів: вибір стилю».
Матеріал, з якого зроблена камінна топка або піч
Камінні топки виробляються або з чавуну, або з комбінації стали, чавуну і вогнетривкого керамічного матеріалу, яким облицьовується камера згоряння.
Чавун — традиційний матеріал для виробництва опалювальних печей і камінних топок. Чавунні топки дешевше сталевих, потужніше, і дозволяють довго зберігати тепло — завдяки великій вазі і високої теплоємності всієї чавунної конструкції. Однак, вигляд чавунного лиття грубіший порівняно зі сталлю. Крім того, чавун — матеріал, який погано витримує тепловий удар внаслідок різкого перепаду температури — наприклад, якщо ви поклали в камін дрова з намерзлим льодом. При пошкодженні корпусу чавунної топки велика ймовірність, що доведеться повністю розбирати камін для заміни всього приладу.
Зазвичай чавунні топки мають невеликі габарити в порівнянні зі сталевими і покривають бюджетний і частину середнього цінового сегмента на ринку. Чавунні топки великих розмірів занадто важкі, що ускладнює їх монтаж і додає вимог до несучої здатності підлоги в місці установки каміна.
Ми радимо зупинити вибір на чавунній топці, якщо бюджет на камінну топку не перевищує 1000 євро, і вам потрібна топка з прямокутним фасадом стандартних пропорцій, невеликим. Останнім часом у деяких виробників чавунних топок з’явилася можливість міняти пошкоджені деталі, не розбираючи сам камін.
Якщо ви шанувальник традиційного стилю, наприклад, печей буржуйок, вибір чавуну дозволить додати інтер’єру вінтажності
Сталеві топки виглядають більш привабливо за рахунок наявності світлого футерування (облицювання) камери згоряння, а також більш практичні з точки зору надійності і довговічності. Сталь дозволяє конструювати камінні топки великих розмірів і нестандартних конфігурацій, зберігаючи при цьому прийнятну вагу.
Сталеві топки мають більш сучасний зовнішній вигляд і прогресивну технічну конструкцію
Наявність додаткових повітряних каналів всередині подвійного корпусу сталевих топок дозволяє забезпечити більш енергоефективний процес спалювання палива (первинне, вторинне, третинне повітря, підведення зовнішнього повітря, подача попередньо нагрітого зовнішнього повітря на горіння), а також краще відвести тепло в інші приміщення за допомогою примусової системи конвекції (тепловентиляторів).
Провідні світові виробники камінних топок переходять на використання сталі як основного конструктивного матеріалу. У той же час, постійно проводяться розробки інноваційних керамічних матеріалів для облицювання камери згоряння. Керамічна футеровка підкреслює красу вогню, допомагає підтримати високу температуру в камері згоряння за рахунок акумуляції тепла, стійка до теплового удару.
Матеріал для облицювання каміна
Облицювання каміна виконує декоративну функцію, і з вибором її пов’язано мінімум технічних нюансів. Воно має бути негорючим в місцях, найбільш близьких до вогнища, вага облицювання разом з топкою має не перевищувати несучої здатності підлоги.
Матеріал облицювання обирають, в першу чергу, в залежності від смаків власника і бюджету на камін. Важливо, щоб матеріал для облицювання каміна відповідав дизайну приміщення за колірною гамою і фактурою.
Найбільш часто для оздоблення каміна використовуються:
- гіпсокартон (насамперед, в якості конструктивного матеріалу для конвекційного короба, виконання додаткових елементів, таких як ніша для дров тощо)
- мармур (як в камінах класичного стилю, так і в сучасних — змінюється тільки форма порталу)
- піщаник (колотий, у вигляді великих блоків або плитки)
- цегла, облицювальна плитка під цеглу
- керамічна плитка, кахлі
- дерево, в великих колодах, дошках або фігурні елементи
- бетон і штукатурка з імітацією бетону
- бутовий камінь або галька
- інші породи натурального каменю, такі як онікс або травертин.
Ознайомитися з різними способами декоративного оздоблення, як вони виглядають в дизайні інтер’єру, можна в статтях з розділу нашого блогу «Дизайн камінів: вибір матеріалу».
Тип опалення
За типом опалення, камінні топки діляться на дві категорії: топки з повітряним опаленням (традиційні) і топки з водяним опаленням (їх ще називають топки з водяним контуром або з водяною сорочкою).
В каміні з повітряним опаленням від вогню нагрівається чавунний (або сталевий) корпус камінної топки. Повітря, що циркулює в конвекційному коробі (технічної конструкції) каміну, нагрівається, охолоджуючи при цьому топку, і виходить в приміщення через вентиляційні отвори у верхній частини короба, а в інші приміщення потрапляє по повітряних каналах (воздуховодах). У більш технологічних камінних топках нагріте повітря також нагрівається в проміжку між подвійними стінками корпусу топки і відводиться в інші приміщення за допомогою тепловентиляторів.
В каміні з водяним опаленням корпус топки з подвійними стінками, простір між якими заповнено теплоносієм — водою. Топка з водяним контуром підключається до системи водяного опалення будинку. Вода, нагріта каміном, потрапляє в систему опалення, циркулює в батареях, і, охолоджена, повертається в камін для подальшого нагріву і повторення циклу. У такій системі камінна топка може працювати поряд з газовим або електричним котлом і, крім опалення, нагрівати гарячу воду для господарських потреб. При цьому, навколо топки з водяним контуром теж будують конвекційний короб для додаткового охолодження топки і відведення нагрітого повітря.
Порівнюючи ці дві системи, варто зауважити, що підключення камінної топки з водяним контуром є технічно більш складним і вимагає придбання додаткових матеріалів і устаткування — запобіжників від перегріву, системи автоматики, насосів, теплообмінника і т.п. Тому така система є більш дорогою, вимагає ще більше спеціальних знань для правильної установки і дотримання більш складних інструкцій під час подальшої експлуатації каміна. Крім збільшення бюджету на розводку тепла, виробленого каміном, самі камінні топки з водяним контуром теж дорожче стандартних топок з повітряним опаленням. Таким чином, загальний бюджет на установку каміна з водяним контуром буде вище в 2-3 рази (при підключенні каміна до існуючої системи водяного опалення).
Виробник камінної топки або печі
Вибір виробника камінної топки — один з найскладніших.
На українському ринку, в основному, представлені європейські виробники камінних топок і печей.
В бюджетному ціновому сегменті можна розглядати польські і французькі чавунні топки, в преміум сегменті лідирує Німеччина.
Порівнюючи одного виробника з іншим, складно зробити вибір, відштовхуючись лише від описів і технічних характеристик, що надаються інтернет-магазинами. Вони рідко бувають досить повними. А в технічних характеристиках ви не побачите всіх особливостей конструкції. Крім того, кожен продавець хвалить свій товар, фокусний бренд. Навіть якщо в інтернет-магазині виробників десятки — фокусуються магазини на двох-трьох. Так чи інакше, вся європейська продукція стандартизована, і при високому рівні конкуренції серед виробників, в одному і тому ж ціновому сегменті якість буде відповідною. Остаточний вибір варто робити після бесіди з досвідченим менеджером, камінним майстром, і після перевірки технічних умов для підключення каміна на вашому об’єкті.
Виробник камінного облицювання
На українському ринку представлені готові камінні облицювання як вітчизняних виробників, так і європейських брендів. Через велику вагу і габарити, витрати на логістику європейської продукції високі. Тому, а також внаслідок різниці в оплаті праці при виробництві облицювання, продукція українського виробника виграє за співвідношенням ціна/якість.
Однак, з огляду на, що в кожної топці свої габарити і особливості, вибір готового облицювання, відповідного за розмірами і дизайном, обмежений. На практиці, найбільш доцільним виявляється виробництво облицювання в Україні за індивідуальним проектом з матеріалів, обраних замовником. За основу може бути взятий дизайн готового облицювання, і внесені зміни відповідно технічних умов та вподобань замовника.
Виняток становлять типи облицювань, що вимагають спеціалізованого виробничого процесу — такі як керамічні облицювання з майоліки від Piazzetta. Такі облицювання треба замовляти на заводі разом з камінною топкою. Виробництво в місцевих майстернях продукції подібної якості за конкурентною ціною неможливо.
Установка каміна або дров'яної печі
Тепер, коли ви вибрали свій камін, залишилося його придбати і встановити. Ми рекомендуємо залучити до цього фахівця з дров'яного опалення. Дров'яний камін або піч нагрівається до дуже високих температур, так само як і димові гази. Установка димоходу, розрахунок його параметрів (мінімальної висоти, діаметра), вибір правильних комплектуючих і ізоляції, облаштування місця проходу через перекриття і дах - неймовірно відповідальні завдання, що вимагають суворого дотримання правил пожежної безпеки. Ця робота вимагає практики і професійних знань, якими не володіють інженери та робітники загальнобудівельного профілю.
Якщо ви звертаєтеся в нашу компанію, ми можемо гарантувати, що на вашому об'єкті підключенням димаря і монтажем камінної топки, печі, виготовленням облицювання буде займатися інженер з дров'яного опалення з досвідом не менше 15 років. Попередні орієнтири по вартості можуть бути озвучені в телефонній консультації. Однак, в телефонному режимі важко врахувати всі нюанси - тому остаточний кошторис робиться тільки після огляду місця установки. У нашій компанії виїзд інженера на місце монтажу з наданням кошторису - безкоштовно (в межах Києва і до 10 км від Окружної, на більшу відстань - компенсація транспортних витрат).
Залишилися питання? Телефонуйте (067) 239-78-87 або пишіть нам в Viber +38 (067) 239-78-87
Встановлення каміну - вартість та приклади виконаних робіт.